Baba Öyküler Jehan Barbur

HomeÖyküDeneme

Baba Öyküler Jehan Barbur

Herşey, kendini replike edebilme yeteneğine sahip, karmaşık karbon zincirlerinden oluşan uzun bir polimerin ortaya çıkışıyla başladı. Çokgen şeker mol

Herşey, kendini replike edebilme yeteneğine sahip, karmaşık karbon zincirlerinden oluşan uzun bir polimerin ortaya çıkışıyla başladı. Çokgen şeker molekülleri ve azotlu organik bazlarla süslenmiş bu ‘Şey’, yüz milyonlarca yıl içerisinde Büyük Mavi Bilye’de çeşitlenerek birbirinden çok farklı olan yaşam biçimlerini var etti.

Türümüz için taksonomik anlamda, hayvan, omurgalı, memeli, primat, hominoid, homo terimlerini art arda sıralayabileceğimiz gibi, buraya eklemenin gereksiz olacağı ondan fazla tanımlayıcı biyolojik adı beraberinde  anabiliriz. Fakat evrim biyolojisinin karmaşık labirentinin soğuk koridorlarının dışında mevcut olan başka kavramlar da var ki insan olma yolunda gösterdiğimiz gayretin asıl itkileri onlar; şefkat, özgecilik, merhamet; sevgi, aşk, adanmışlık…

İnsan, dünyayı paylaştığı yol arkadaşları içerisinde yavrusunu en uzun zamanda ve en fazla emekle olgunluğa eriştirebilen tür. Aynı zamanda ölümlü olduğunu bilen, iyi ile kötü arasında seçim yapabilme özgürlüğü tanınmış olan tek canlı. Ölümsüzlüğün kapısını, bir canlıyı, bir eseri, bir kalıtı ardında bırakarak aralayabileceğini ama yine de artık var olmayacağı bir zamanın yazgısına nakşedildigini idrak eden yegane bilinç. Kadın ve erkeğin bir araya gelerek kendileri gibi fani ve uzun yıllar ebeveyne muhtaç halde yaşam sürecek olan yeni bir bireyi dünyaya getirmeye karar vermesi ise bir insanın yaşamı boyunca önüne çıkan karar anlarının tartışmasız en önemli ve en trajik olanı.

Baba Öyküler, bu trajedinin tam ortasında duruyor. Kendini var etme çabasıyla, baba figürünü inşa etme gayretinin arasında kalmış olan babaları, benzer yazgının ortağı olan çocuklardan dinliyoruz. İhmal edilmiş, çok sevilmiş, önemsenmemiş, kabul görmüş, benimsenmemiş, el üstünde tutulmuş, terk edilmiş çocuklar, geçmişten bugüne uzanan yaşam çizgilerini geleceğe, çocuklarına bağlayarak anlatıyorlar. Babalarının ve bittabii kendilerinin hatalarını ve doğrularını gizlemeden tüm çıplaklığıyla sergileyerek.

Baba olma sürecini tüm renkleriyle yaşayan ve öncelikler listesinde çocuğu en üstte tutan, yaşamla ilgili pek çok sorununu halletmiş orta yaşlarının başında bir adam olarak şunu söyleyebilirim, Baba Öyküler, ailelerinin baba rolünde yer alan erkekler için sağlam dersler içeriyor. Jehan Barbur aileye ait en hassas düğümü, baba figürünü ailenin en duyarlı enstrumanıyla, geçmişin çocuğu olan şimdinin yetişkin bireyiyle çözümlüyor. Bazı satırlarda iç acıtarak, bazılarında şaşırtarak. Yargısız, eleştirisiz. Baba Öyküler, devamı kendi hayatımızda, yakın ve uzak çevremizde yazılacak olan bir sonsuz kitap.

COMMENTS

WORDPRESS: 0